Výlety

Nový areál tábora ve Vranicích má ve svém okolí přírodní i kulturní skvosty, které bychom s dětmi v průběhu konání tábora rádi navštívili. Pokud by jste se nich rádi dozvěděli bližší informace, připravili jsme zde pro Vás několik krátkých článku.


Zámek Nové Hrady

Zámek Nové Hrady hledejte v okrese Ústí nad Orlicí v obci stejného jména. Blízkými městy jsou Vysoké Mýto a Litomyšl. Velmi zvláštní stavba zámku v rokokovém slohu se často nazývá "České Versailles" i "Malý Schönbrunn".

Nové Hrady nechal postavit hrabě Jean-Antoine Harbuval de Chamaré během let 1774 - 1777. Byly postaveny pod původním, postupně přestavovaným, zámkem. V roce 1791 se navíc dokončil i rokokový ornamentální areál, oblopující zámeckou budovu.

Do zámku se dostanete trojlodní halou s křížovými klenbami. V hale uvidíte do každého zámeckého křídla samostatné schodiště. Nad vstupní halou v prvním patře se nachází rokokový hlavní sál. V interiérech uvidíte rozmístěný klasicistní a rokokový nábytek, dále obrazy a různé umělecké předměty. V přízemí vás bude zajímat zámecká kaple a omrknout lze i dvě hospodářské budovy, navazující na přední zámecká křídla. V zámku se nachází stálá expozice nábytku z období od baroka až po kubismus. Do špýcharu mohou zajít všichni obdivovatelé cyklistiky, protože tady rozmístili kola a cyklistické věci v prvním českém muzeu velocipedů.

Zdroj informací a fotografií naleznete na https://zameknovehrady.cz/ a https://www.nove-hrady.cz

Přírodní rezervace Maštale

Přírodní rezervace Maštale byla zřízena vyhláškou OkÚ Chrudim dne 1. prosince 1993 a OkÚ Svitavy dne 26. června 1992 a zaujímá území v povodí horního toku Novohradky na rozmezí České tabule (Loučenské tabule) a Českomoravské vrchoviny. Nachází se na rozmezí okresu Chrudim a Svitavy, na katastrálních územích Bor u Skutče, Budislav, Jarošov u Litomyšle, Leština, Nové Hrady, Paseky, Podměstí, Proseč a Zderaz. Větší část rezervace se nachází v jihovýchodním okraji okresu Chrudim. Oblast má charakter zvlněného reliéfu, generelně ukloněného k severu; rozdíl mezi nejvyšším místem na jihu (Posekanec, 554 m) a nejnižším na severu (řečiště Novohradky u Polanky) je téměř 200 m. Celková plocha rezervace je 1083,6 hektarů. Podstatná část oblasti je tvořena sedimenty svrchní křídy, zejména glaukonitickými pískovci cenomanu, na kterých se zachovaly "ostrůvky" spodnoturonských slínovců.

Příroda, nacházející se na území obcí mikroregionu Toulovcovy Maštale je krásná a neponičená civilizací. Rozmanité geologické podmínky v různých částech území způsobily, že krajina nemá jednotný ráz, ale střídají se zde různé reliéfy povrchu a rozmanitá rostlinná skladba. Značná rozloha území nebyla postižena scelováním pozemků v období socialistické kolektivizace a zůstalo zde množství rozptýlené zeleně, která tvoří krajinu malebnou, vhodnou pro rekreaci a odpočinek. Významné jsou výskyty drobných tvarů diferencovaného zvětrávání a odnosu nesourodých pískovců dle různě odolných vrstevních poloh a puklin. V přírodní rezervaci je rozmanitý výskyt vzácných druhů živočichů a rostlin (mlok skvrnitý, kapraďorosty a mechy). 



Záchranná stanice Pasíčka

Stanice pro záchranu volně žijících živočichů má ve svém areálu kromě voliér a kotců pro léčbu a rehabilitaci zraněných zvířat také část výběhů jako veřejně přístupná expozice, kde jsou umístěni především jedinci, u nichž není možný návrat zpět do přírody. Centrum se zaměřuje také na ochranu přírody a ekologické vzdělávání. Hlavním posláním zařízení je léčba poraněných a oslabených živočichů s následným navrácením zpět do přírody. Z tohoto důvodu zde vyrostlo uskupení různých léčebných voliér a kotců, zejména pro ptáky, kteří tvoří největší část pacientů zařízení. Vlastní léčebné voliéry jsou rozděleny na léčebné komory, kde jsou umisťována zvířata po provedení různých zákroků, a to od spojení zlomené kosti za pomoci drátu, až po umisťování osiřelých mláďat u adoptivních rodičů tvořených trvale handicapovanými zvířaty.

Navazujícím zařízením jsou rehabilitační rozletové voliéry, kam se jedinci umisťují po vyléčení, například proto, aby rozhýbali operované křídlo, či se naučili lovit a podobně. Rozletové voliéry jsou různých typů, od voliér pro sovy, přes dravce, až po vodní a brodivé ptactvo. Trvale handicapovaní jedinci jsou používáni jako adoptivní rodiče nebo pro odchovy mláďat a část je umístěna v expoziční části stanice.



Přírodní památka Pivnice

Přírodní památka Pivnice byla zřízena vyhláškou OkÚ Chrudim dne 10. prosince 1998. Přírodní památka se nachází v okrese Chrudim mezi obcí Zderaz a místní částí obce Hluboká - Dolany. Hranice území je vedena od vrcholů dvou výrazných ostrých lesních výběžků, situovaných jižně od obce Zderaz, a to směrem severním ve dvou souběžných liniích po terénním zlomu, tj. hraně tvořící přechod od svažitého k rovinnému charakteru lesa. Severní okraj rezervace tvoří příčný zářez mezi lesními porosty viditelně rozdílného stáří a typu, opatřený pruhovým značením (dva rovnoběžně podélné a kruhové červené pásy viditelné na kmenech hraničních stromů). Rozloha území přírodní památky je 34,37 ha. Účel zřízení této přírodní památky je ochrana úzkého kaňonu zaříznutého v opukách a měkkých pískovcích, vyznačujícího se skalními výchozy s geomorfologickými zajímavostmi

(skalní tunel, jeskyně, převisy, erozní tvary). Dále ochrana vzácných druhů živočichů a rostlin (mlok skvrnitý, kapraďorosty a mechy). 





Toulovcova rozhledna

Toulovcova rozhledna stojí na Jarošovském kopci ve výšce 539 m n. m. mezi obcemi Jarošov u Litomyšle a Budislav v okrese Svitavy. Rozhledna měří 15 metrů, má dvě vyhlídkové plošiny, první ve výšce 6 metrů a druhou ve výšce 12 metrů. Nahoru vás dovede 60 schodů. Z rozhledny je vidět nejen do blízkého okolí, ale při dobré viditelnosti i okolí Pardubic, Hradce Králové a prakticky celý pás pohoří ohraničující Českou republiku ze severu. V roce, kdy byla rozhledna otevřena, ji navštívilo 11 tisíc turistů.

Stavba Toulovcovy rozhledny byla zahájena v září roku 2001 a trvala do 16. února 2002, kdy byla zpřístupněna pro veřejnost. Materiálem použitým při stavbě bylo převážně dřevo zpevněné železnými prvky. V roce 2013 byla rozhledna z důvodu špatného technického stavu uzavřena veřejnosti a zrekonstruována. Z původní rozhledny zůstaly pouze základy, schodiště, střecha a kovové prvky zábradlí. Veřejnosti byla rozhledna opět zpřístupněna v červnu 2015.

Zdroj infromací a fotografií naleznete na https://www.mastale.cz/