Doprovodný program

Jízda na koni

V průběhu celého tábora mají děti možnost se projet na koni. Každý den chodí po skupinkách na louku hned za táborem, kde na nás čeká koník klidné povahy, se kterým máme letitou zkušenost.

Děti se mohou nejen na koni projet, ale také se dozví spoustu zajímavostí o chovu. Majitel koně dětem vysvětlí, jak se o takové zvíře pečuje, čím se krmí, kde je třeba ho ubytovat a také další zajímavosti.

Letiště Skuteč

Je naším zvykem také navštívit AEROKUB SKUTEČ, kde máme možnost nahlédnout do hangárů, na leteckou věž a prohlédnout si letadla. Pro zájemce je taktéž možné zařídit vyhlídkový let.

První zmínky o létání ve Skutči jsou z třicátých let, kdy však letecké aktivity probíhaly mimo prostory současného letiště. Výstavba letiště v místech, kde se nachází nyní, byla zahájena v roce 1937.

Kolaudace proběhla v roce 1939. Za války bylo německou armádou na letišti postaveno několik budov, které sloužily k výcviku pilotů. Po válce zde zůstala část vojenské techniky, např. 1x Focke Wulf, 24x Messerschmitt Bf 109, 6x Messerschmitt Me 362 Gigant. V srpnu 1945 převzala letiště československá armáda.

https://www.aeroklubskutec.cz/


Potápěčský lom

Pro ty kteří ještě nenašli zálibu v předchozích dvou sportech je zde možnost navštívit Potápěčský lom LEŠTINKA. Tento adrenalinový sport děti samozřejmě vyzkoušet nemohou, mohou si ovšem zkusit dýchání pod vodou, potápěčské vybavení a dozví se spoustu zajímavostí.

Areál Lom Leštinka, kde se dříve těžila žula, se nachází v krásném zalesněném prostředí za obcí Leštinka u Skutče. Jeho rozloha je cca 1ha, nadmořská výška asi 430m a maximální hloubka do 26m s terasovitou charakteristikou.
Viditelnost je podle ročního období průměrně od 3 do 8 metrů. 

https://www.lestinkalom.cz/

Výlet na Předhradí

Hrad Rychmburk stojí na rulovém návrší a obklopují ho hluboké rokle ze tří stran. Dříve se do hradu vcházelo prostou gotickou branou, přes hradní příkop vedl k bráně padací most. Hrad je tvořen trojkřídlou dvoupatrovou budovou, krytou valbovou střechou. Tři křídla budovy spolu s přízemní stavbou na jižní straně uzavírají nevelké nádvoří. V severozápadním rohu nádvoří stojí okrouhlá 30 m vysoká věž, krytá kuželovitou střechou, zčásti pojatá do hradní budovy. U základů věže bylo vězení a hladomorna. Na nádvoří hradu je možno spatřit znak pánů z Valdštejna. 

Návštěva sousední vesnice Přehradí stojí za to hned ze dvou důvodu, nejen že se děti mohou podívat na nádherný hrad Rychmburk, ale vždy zajdeme i do místní svíčkárny, kde si děti mohou prohlédnout jak se svíčky vyrábí a zdobí. Pan majitel převede i ukázky svíček. Na konci prohlídky je možné si i nějaké svíčky zakoupit.

https://www.rychmburk.cz/Rozhledna Borůvka

A protože máme kousek od tábora nádhernou rozhlednu, každý rok neváháme a vydáme se k ní na pěší výlet.

Tato rozhledna je jednou ze tří rozhleden, které byly postaveny sdružením obcí mikroregionu Toulovcovy maštale v letech 2003-2005. Přístupná je od 4. června 2005. 

Svou konstrukcí se vymyká běžnému vzhledu a provedení rozhleden a patří k nejzajímavějším a nejkrásnějším stavbám svého druhu v širokém okolí. Název je odvozen od jména návrší, kterému se říká Borek nebo Na Borůvčí. Celková výška rozhledny je 18,5 m. Vyhlídková plošina je umístěna v 15 metrech a umožňuje kruhový výhled do krajiny na rozmezí České tabule a Českomoravské vrchoviny.